Znate li čitati i pisati? Znam, ovo je zaista glupo i suvišno pitanje. Ipak, dopustite mi još jedno: Usavršavate li se redovito?
Što povezuje ova dva, naizgled, nepovezana pitanja? Pa, iskreno govoreći, i drugo pitanje je zaista glupo i suvišno jer bi odgovor – kao i kod pismenosti – trebao biti nešto što se podrazumijeva.
U 20. stoljeću čitanje i pisanje su postali "higijenski" standardi, kako osobni tako i društveni. Biti nepismen u 20. stoljeću predstavljalo je znak nazadnosti i posvemašnjeg intelektualnog siromaštva.
Što biste rekli kada bih vas proglasio intelektualno siromašnim i „nepismenim“ jer u zadnjih godinu dana niste pročitali više od jedne poslovne knjige, savladali neku novu vještinu ili sudjelovali na barem jednom edukativnom seminaru?
Nemojte se ljutiti, ali ako uistinu niste napravili ništa od navedenog, onda jeste „nepismeni“. Barem kad je u pitanju definicija nepismenosti u 21. stoljeću.
I nemojte isto tako sada izvlačiti razloge kao što su novac, vrijeme, mogućnosti. Internet je pun znanja – besplatnog znanja. Otići na nekoliko seminara godišnje nije nemoguća misija. Hvala bogu, postoje i besplatni seminari koje organiziraju različite strukovne udruge, državna tijela i organizacije. Članarina u gradskoj knjižnici odgovara iznosu novaca za 20-tak kava. Koliko vremena potrošite na rješavanje problema koji nastaju jer nemate odgovarajućih znanja?
U konačnici, odluka o sustavnom stručnom (i životnom) usavršavanju nije stvar vašeg izbora. Danas je to stvar vaše obaveze. Znanje koje ste usvojili formalnim školovanjem, pa makar i nedavno, po vrijednosti metaforički odgovara vrijednosti i mogućnostima mobitela iz 2005 godine. Znanje koje upravo usvajate, već sutra će biti zastarjelo. Promjena je ključna riječ vremena u kojima živimo. Ako niste spremni na stalno učenje i usavršavanje, niste spremni na promjene. Ako niste spremni na promjene, nećete biti spremni za sve što život sve većom brzinom stavlja na vaša leđa.
Stoga ću postaviti još jednom isto pitanje koje sada možda više ne zvuči tako glupo: Jeste li „pismeni“?